צילום: Shutterstock
צילום: Shutterstock

המערכת הבנקאית מתגייסת לסייע לעולים שמגיעים מאזורי הלחימה

הבנקים יעמידו לרשות העולה מוקד טלפוני ייעודי לפניות בשפה הרוסית כדי להקל את הליך פתיחת חשבונות הבנק

Банки предоставят иммигранту специальный колл-центр для запросов на русском языке, чтобы облегчить процесс открытия банковских счетов.

במטרה לסייע ולהקל בהליכי הקליטה של העולים החדשים שמגיעים מאיזור המלחמה באוקראינה ורוסיה, יוצא איגוד הבנקים והמערכת הבנקאית במהלך שנועד לפשט את הליך פתיחת החשבון בבנק.

להורדת העלון למחשב או לנייד לחצו כאן

חלק ניכר מזכאי חוק השבות המגיעים בימים אלה מגיעים ללא אשרת עולה וזאת בגלל שנאלצו לברוח מביתם ללא היערכות מוקדמת. לרוב, לפחות בכל הקשור לעולים שהגיעו עד כה, מדובר באנשים  שעזבו את רכושם מאחור וברחו ללא הכנה מראש.  הניסיון  להקל את הליך הקבלה והקליטה בארץ בכל ההיבטים האפשריים והרלוונטיים הוא ניסיון מתבקש ומבורך.

הליך פתיחת החשבון הוא אחד מהצעדים הראשונים שהעולים מתבקשים לבצע עם הגעתם לארץ והעברתם בשלב הראשון אל בתי מלון שמיועדים לקליטה ראשונית. על מנת לאפשר ביצוע הליך פתיחת חשבון בנק מתואם ופשוט מבקש איגוד הבנקים, בשם המערכת הבנקאית, להצטרף למאמץ הלאומי ולהקל על העולים. 

כדי למנוע "טרטור" מיותר של העולים, כל אחד מהבנקים יפעיל מוקד טלפוני מיוחד בו תתאפשר קליטת פניות בשפה הרוסית. החל מיום רביעי השבוע, בכל אחד מהבנקים יהיה מספר טלפון יעודי אליו יוכלו להתקשר העולים לאחר בחירת הבנק בו ירצו לפתוח חשבון. במספר הזה יהיה מענה ישיר או הודעה בשפה הרוסית שתקלוט את הפנייה של העולה.

נציג דובר השפה הרוסית מטעם אותו בנק יחזור אל העולה, ויתאם ביחד איתו מועד להגעתו לסניף לצורך פתיחת החשבון החדש. כך יתבצע תהליך פשוט ביחד ובתאום עם העולה, בשפתו ובצורה נינוחה. באיגוד הבנקים סבורים כי בכך יוכלו להקל במעט על העולים.

בנוסף הכין איגוד הבנקים עבור העולה עלון הסברה בשפות הרוסית והאוקראינית, בו השמות ומספרי הטלפון של כל הבנקים בהם תתאפשר פתיחת חשבון. בנוסף, מפורסמים בעלון המסמכים איתם מתבקש העולה להגיע את הסניף לצורך הליך פתיחת החשבון.

העלון יופץ בתאום עם משרד העליה והקליטה במוקדים הרלוונטים בהם יימצאו העולים. כל עולה יוכל לבחור את הבנק בו ירצה לפתוח חשבון ובאמצעות מספר הטלפון היעודי שמפורסם בעלון יוכל ליצור קשר עם הבנק.

מנכ״ל איגוד הבנקים, איתן מדמון, מאמין שהתהליך יסייע לעולים ויקל על קליטתם. ״אנו מברכים את העולים בברכת ברוכים הבאים ובכוונתנו להצטרף למאמץ הלאומי החשוב של קליטת העלייה באמצעות יצירת תהליך פשוט מהיר ויעיל שמטרתו להקל על העולה בצומת מרכזי וקריטי בתהליך הקליטה – הוא פתיחת חשבון הבנק.

נעשה כל מאמץ כדי למנוע מהעולים בירוקרטיה מיותרת וסרבול במהלך הליך פתיחת החשבון. אני משוכנע שבחירת העולים את הבנק שבו ברצונו לפתוח חשבון, ופתיחת החשיבון לאחר שיחה שתנוהל בשפה הרוסית, יקלו את תהליך הקליטה ויאפשרו להם להתחיל את תהליך עלייה ברגל ימין״.