זקן: "להיערך למשבר שיהיה"

"מבחינת הלקוח בבנק שלקח משכנתא, התרחיש הבעייתי ביותר הוא של פגיעה בכושר ההחזר שלו, ולא ירידה במחירי הדירות"כך אומר המפקח על הבנקים, דודו זקן, בראיון ראשון מאז נכנס לתפקידו. זקן אמר את הדברים בראיון למגזין בנקאות של איגוד הבנקים.

"גם אם מחיר הדירה שלו ירד, מטבע הדברים הוא ירצה להמשיך לגור בה, וסביר שימשיך לשלם את המשכנתא. אבל במקרה של אובדן הכנסות עקב פיטורים ממקום העבודה או ירידה בשכר – היכולת של המשפחה להתקיים נפגעת באופן קשה"הוסיף המפקח. "אנחנו לא רוצים לראות תופעה של אלפי אנשים שלא מסוגלים להחזיר את המשכנתא. זה יהפוך מבעיה בנקאית לבעיה ציבורית ואנחנו לא רוצים להגיע לשם. אנחנו ממשיכים לעקוב אחר שוק המשכנתאות ואחר מחירי הדיור, כדי לראות מהן ההתפתחויות בשוק".

הראיון המלא עם המפקח על הבנקים

מגזין בנקאות

דודו זקן ציין עוד, כי המשברים האחרונים הבהירו לכולם שלא די להיערך למשבר שהיה, אלא יש להיערך למשבר שיהיה, כאשר לאלמנט הזמן יש משמעות. "ההיערכות היא במישורים רבים"אמר. "היערכות זו נדרשת על ידי כל הגורמים: הבנקים, הפיקוח על הבנקים ובנק ישראל. להיערכות כזו יש עלויות – הן כספיות והן אחרות, כגון צורך לעיתים לשנות תהליכי עבודה, בקרות, ואף להתאים את כוח האדם לדרישות החדשות".