קושי: 1 מתוך 5
זמן קריאה: 5 דקות

צ'ק בטוח

למרות התפתחות אמצעי התשלום המתקדמים והתרחבות השימוש באינטרנט, השימוש בצ'קים כאמצעי תשלום עדיין מקובל ונפוץ.

מתי מתאימים צ'קים?

 1. אם נאלצתם לשלוח כסף בדואר – צ'ק יהיה בטוח בהרבה ממזומן.
 2. באינטראקציה מול אנשים פרטיים לעיתים, מסיבות שונות, נוח יותר לבצע תשלומים באמצעות צ'קים (לדוגמה, תשלומי שכר דירה בצ'קים דחויים).
 3. צ'קים הם דרך תשלום נוחה לנותני שירותים שאינם עובדים עם חברות האשראי. גם בעלי עסקים שעובדים עם חברות אשראי יעדיפו לעיתים לקבל את התשלום בצ'קים.
 4. לצ'קים יש יתרונות גם באפשרויות הביטול. נניח שרכשתם רהיטים ולא קיבלתם את הסחורה שהזמנתם. בהתייעצות עם עורך דין, תוכלו להורות לבנק שלא לכבד את הצ'ק. אם התשלום היה מתבצע באמצעות כרטיס אשראי, הייתם נדרשים להתרוצץ בין החנות לבין חברת האשראי ולהוכיח שלא קיבלתם את מה שהזמנתם. עם זאת, זיכרו כי שימוש בכרטיס אשראי, שבו כל החיובים החודשיים מרוכזים בפעולה אחת, חסכוני יותר מבחינת עמלות.
 5. האמצעי הטוב ביותר למשיכת מזומן הוא המכשיר האוטומטי. עם זאת, אם אתם נאלצים למשוך בדלפק הבנק, צ'ק לפקודת "עצמי" הוא אמצעי מועדף לביצוע פעולה כזו. במקום לרשום שם למוטב הצ'ק – רשמו את המילה "עצמי"חיתמו על גב הצ'ק וגשו לפקיד.

כיצד לרשום צ'ק בצורה נכונה

לאחר שהבנו באילו מצבים נוח להשתמש בצ'קים ומהן הסיבות לכך, נעבור לפירוט אמצעי הזהירות שעלינו לנהוג.

המלצה ראשונה חשובה: הגבילו את סחירות הצ'קים! אם לא הגבלתם את הסחירות, ויש לכם טענה כלפי העסק שבו ביצעתם רכישה כלשהי, אתם בבעיה. ייתכן שהצ'ק מוחזק עתה כדין על ידי גורם אחר, כגון ספק של החנות שבה ביצעתם את הרכישה או מלווה מהשוק האפור.

יש לזכור כי על הצ'ק כתובים כל הפרטים שלכם, כולל מספר תעודת הזהות, וזו סיבה נוספת להגביל את הסחירות, כדי שהפרטים האישיים שלכם לא יתגלגלו בחופשיות.
כאשר מזמינים פנקס צ'קים מהבנק, ניתן לבקש כי הוא יודפס עם סחירות מוגבלת. אם הסחירות אינה מוגבלת, יש לבצע שלוש פעולות כדי להפוך את הצ'ק ללא-סחיר:

 1. למחוק בקו את המילה "פקודת" במילה "לפקודת" ולהשאיר רק את האות למ"ד שלפניה, תוך ציון שם המוטב.
 2. לשרבט שני קווים מקבילים בחלקו העליון של הצ'ק ("קרוס").משמעותם – את הצ'ק ניתן להפקיד רק לחשבון בנק ולא ניתן למשוך אותו כמזומן. אי שימוש ב"קרוס" מאפשר למקבל הצ'ק למשוך את הסכום שרשום בו במזומן מסניף הבנק שבו מתנהל החשבון שלכם.
 3. לרשום בין שני הקווים של ה"קרוס" את המילים "למוטב בלבד". משמעות הפעולה היא שמקבל הצ'ק לא יכול להעביר אותו הלאה לגורם אחר.

כיצד נרשום את התאריך, הסכום ושאר הפרטים?

 1. מומלץ לרשום תאריך על גבי הצ'ק. משמעות התאריך היא שלא ניתן לפדות את הצ'ק לפניו, וניתן לפדות אותו רק במהלך מחצית השנה שאחריו.
 2. חשוב לרשום על גבי ספח הצ'ק שנשאר בפנקס למי נתתם את הצ'ק, עבור איזה שירות או מוצר, ומה היה הסכום. זהו גיבוי חשוב למקרה שתראו בחשבון שלכם סכום לא מוסבר, או לצורך בירורים אחרים. כמובן שתמיד תוכלו לבקש מהבנק איחזור צ'קים שנתיים אחורה.
 3. יש לרשום את סכום הצ'ק בצמוד לסימן ה-ש"ח. את הסכום במילים יש להצמיד לימין ולאחריו לרשום את המילה "בלבד". בשני המקרים להקפיד שלא להשאיר רווחים, כדי למנוע אפשרויות לשינויים.
 4. ודאו שהחתימה שלכם זהה לדוגמת החתימה שנתתם לבנק כשפתחתם את החשבון. תיקנתם דבר מה על גבי הצ'ק – חיתמו פעם נוספת ליד התיקון.
 5. רישום כגון "צ'ק ביטחון""לשימוש במקרה חירום" ומילים אחרות שנוהגים לרשום על גבי צ'קים בסיטואציות שונות אינן משנות את מעמדו של הצ'ק מבחינת הבנק. אם הצ'ק תקין והוא יוצג, הבנק יפדה אותו. עם זאת, יש לכך משמעות בהתנהלות מול מי שקיבל מכם את הצ'ק, ופדה אותו בניגוד לסיכום ביניכם.
 6. אם אתם נוהגים לשלם בצ'קים, עליכם לעקוב ביתר תשומת לב אחר חשבון העו"ש שלכם.
 7. כשאתם מפקידים צ'ק לחשבונכם, אל תשכחו לחתום על גב הצ'ק. חתימתכם היא האישור לבנק הנמשך – הבנק שיעביר לכם את הכסף – כי אכן הפקדתם את הצ'ק לחשבונכם.

טיפ משפחתי לסיום

הוזמנתם לבר מצווה. למי תרשמו את הצ'ק? האם תרשמו אותו על שם הילד? הוא בן 13, להזכירכם. לכן, רצוי לרשום את הצ'ק לפקודת ההורים. כשהחברים שלך מתחתנים למי תרשמו את הצ'ק לגבר או לאשה? איזה שם משפחה תציינו על הצ'ק? ומאין לך בכלל לדעת אם הם פתחו חשבון בנק משותף? למרות שהבנק יגלה בדרך כלל גמישות, מומלץ לרשום את הצ'ק לפקודת השמות של בני הזוג לפני הנישואין. ניתן גם לרשום את שני השמות עם הסימן "ו/או" ביניהם. למשל "ענת כהן ו/או משה לוי".

 

אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו – עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית.